Przygotowanie wyjazdu autobusowego nie należy do trudnych zadań. Z reguły największe problemy to znalezienie odpowiedniego przewoźnika i uzgodnienie terminu podróży. Doświadczeni organizatorzy zwracają szczególną uwagę na ten pierwszy element, gdyż to od niego zależy bezpieczeństwo, koszty i zadowolenie podróżnych.

Doskonałym sposobem na znalezienie dobrej firmy transportowej jest oczywiście wnikliwe wypytanie o szczegóły konkretnej oferty. Dla wszystkich osób, które nie do końca wiedzą, na co zwracać uwagę, przygotowaliśmy ten poradnik. Sprawdź sam, jakie pytania powinieneś zadać!

Jaki dzienny dystans może przejechać kierowca?

Oczywiście lista kwestii wartych poruszenia w rozmowie z firmą wynajmującą autokary jest zawsze otwarta. I absolutnie nie powinniśmy unikać pytań, gdyż mamy do nich pełne prawo. Co ciekawe, większość nieporozumień bierze się właśnie z niedogadania prozaicznych kwestii. Aby unikać niepotrzebnych problemów, najlepiej wcześniej rozwiać potencjalne wątpliwości. Z pewnością istnieją tematy warte przedyskutowania za każdym razem. Jeden z nich to właśnie kwestia dziennego dystansu, jaki zdaniem przewoźnika może pokonać autobus. Bardzo często odpowiedź na to pytanie wskazuje, czy kwestie bezpieczeństwa są bliskie danej firmie.

Czas pracy kierowców szczegółowo normują przepisy, a średnie prędkości podróży nigdy nawet nie zbliżą się do prędkości maksymalnej na danym rodzaju dróg. Przyjmuje się więc, że autokar może przejechać w trakcie godziny około 50-60 km na zwykłych drogach i w granicach 80-90 km na autostradach. Zawsze jednak trzeba wziąć poprawkę na korki i poruszanie się w terenie zabudowanym. Jeśli więc ktoś twierdzi, że jeden kierowca da radę pokonać 1000 km dziennie, to zdecydowanie lepiej będzie odrzucić taką ofertę. Do dobrych praktyk profesjonalnych firm transportowych zalicza się też informowanie o doświadczeniu swoich pracowników, które odgrywa olbrzymią rolę!

Czy możesz obejrzeć autokar przed podróżą?

Drugie ważne pytanie przed wynajęciem pojazdu powinno dotyczyć możliwości jego oględzin. W tym przypadku żadna poważna firma przewozowa nie powinna robić problemów. Niestety wciąż zdarza się, że deklarowany stan techniczny i wyposażenie autokarów na wynajem mocno odbiega od rzeczywistości. Niektóre przedsiębiorstwa transportowe próbują ten fakt ukryć lub postawić najemcę przed niekorzystnym wyborem: jechać gorszym pojazdem czy też znacząco opóźnić wyjazd w oczekiwaniu na naprawę lub podstawienie innego autobusu.

Kto ponosi opłaty drogowe i parkingowe

Kto ponosi opłaty drogowe i parkingowe?

Kolejna ważna kwestia dotyczy kosztów przejazdów drogami płatnymi oraz pobytu na parkingach. Ten aspekt zawsze wymaga odpowiedniego doprecyzowania przed podróżą, gdyż w zasadzie mogą zaistnieć trzy możliwości:

  • zawarcie tych opłat w ogólnej umowie o wynajęcie autokaru,
  • określenie, iż zostaną one doliczone do ostatecznego rozliczenia,
  • stwierdzenie, że ich koszt osobno poniesie wynajmujący.

Oczywiście najczęściej spotyka się pierwsze lub drugie z wymienionych rozwiązań.

Co możesz zrobić w przypadku awarii autokaru?

Inne bardzo ważne pytanie dotyczy działań podejmowanych przez firmę świadczącą przewozy autokarowe w sytuacji, gdy pojazd ulegnie awarii. I tym razem odpowiedź może nam bardzo wiele powiedzieć na temat profesjonalizmu danego przedsiębiorstwa. Twierdzenia wymijające czy też unikanie jasnych deklaracji możliwie szybkiego podstawienia innego pojazdu powinna budzić wątpliwości – podobnie jak przesadne zapewnienia, że na pewno nic takiego się nie wydarzy.

Która ze stron płaci za nocleg i wyżywienie kierowcy?

Ostatnim pytaniem, jakie warto postawić, nim zdecydujemy się na wynajęcie autokaru od konkretnego podmiotu, dotyczy kosztów wyżywienia i noclegu kierowców. Jak wiadomo, przy dłuższych wyjazdach pozostają oni razem z wycieczką. W tym przypadku także kluczowe jest dogranie wszystkich szczegółów na etapie wstępnych rozmów, aby uniknąć nieporozumień i nieprzyjemnych sytuacji.

Zaufaj sprawdzonej firmie

Bez wątpienia powyższe pytania to tylko część z tych, które można zadać przewoźnikowi. Co jednak warte podkreślenia, profesjonalne podmioty, takie jak nasza firma autokarwarszawa.pl, chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania. Każdego naszego klienta traktujemy indywidualnie. Uważamy, że przedstawienie pełnej informacji na temat oferty jest kluczowe dla budowania wzajemnego zaufania. Jeśli więc interesują Cię autokary na wynajem z Warszawy, to doskonale trafiłeś!