Solidny autokar to z całą pewnością uniwersalny i ekonomiczny środek transportu. Może on być także bardzo komfortowy, o ile trafisz na odpowiednio wyposażony model. Różnice w tym przypadku bywają niestety spore. Chcesz wiedzieć, czego się spodziewać po poszczególnych klasach pojazdów? Jeśli tak, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Solidny autokar to z całą pewnością uniwersalny i ekonomiczny środek transportu. Może on być także bardzo komfortowy, o ile trafisz na odpowiednio wyposażony model. Różnice w tym przypadku bywają niestety spore. Chcesz wiedzieć, czego się spodziewać po poszczególnych klasach pojazdów? Jeśli tak, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Co oznacza kategoryzacja autokarów?

O tym, że poszczególnie pojazdy mogą mieć zróżnicowane wyposażenie, wie każdy, komu zdarzyło się szukać autokaru na wynajem. Dużo mniej osób zdaje sobie jednak sprawę, że i w tym przypadku istnieje system klas – podobny do tego, który obowiązuje np. w przypadku hoteli. I mimo że oficjalnie nie obowiązuje on w Polsce, to jednak coraz więcej firm oferujących przewozy autokarowe z niego korzysta. Podział ten jest bardzo wygodny i daje klientowi ogólne pojęcie o poziomie komfortu pojazdu. Oczywiście fakt, że dany podmiot posiada pojazdy cztero- czy pięciogwiazdkowe nie powinien być traktowany jako jedyny wyznacznik jakości firmy. Czasem zadbany i nowoczesny autokar na wynajem klasy standardowej może sprawdzić się lepiej niż mocno zużyty model luksusowy. Przed podpisaniem umowy zawsze więc warto sprawdzić, czy deklarowana liczba gwiazdek odpowiada rzeczywistości.

Obowiązkowe wymagania techniczne

Pisząc o klasach autokarów, należy podkreślić, że z punktu widzenia bezpieczeństwa i awaryjności kluczową kwestią zawsze jest stan techniczny. Wymagania wobec pojazdów do przewozu dorosłych i dzieci opisano w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Warto się z nimi zapoznać, by wiedzieć, na co zwracać uwagę w rozmowie z firmą oferującą przewozy autokarowe. Dobrą praktyką przed podróżą jest też poproszenie Policji lub Inspekcji Transportu Drogowego o fachowe sprawdzenie stanu i wyposażenia wynajętego autobusu.

Kategoryzacja autokarów

Jakie czynniki są brane pod uwagę przy podziale na klasy?

Wymagania techniczne to tylko podstawa, którą musi spełniać każdy autokar do wynajęcia – nie ma znaczenia, czy chodzi o Warszawę, czy małą miejscowość. Wyposażenie decydujące o jego klasie jest z kolei w całości uzależnione od modelu i producenta. W zasadzie oceniane są tutaj trzy parametry:

  • odległość między fotelami,
  • maksymalna liczba pasażerów dla pojazdu 12-metrowego,
  • wyposażenie z zakresu komfortu.

Oczywiście, aby otrzymać konkretną liczbę gwiazdek, trzeba spełniać wszystkie wymogi. Obrazuje to poniższa tabela:

Odległość między fotelami

Liczba pasażerów

Wyposażenie dodatkowe

Klasa turystyczna *

68 cm

brak regulacji

ogrzewanie, wentylacja, oświetlenie

Klasa standardowa **

72 cm

53

przyciemniane szyby, pomieszczenie na bagaż

Klasa komfortowa ***

77 cm

49

regulowane oparcia, podwójne szyby, osobiste oświetlenie, kabina WC z umywalką, klimatyzacja

Klasa pierwsza ****

83 cm

49

podnóżki, składane stoliki, minikuchnia lub minibar

Klasa luksusowa *****

90 cm

40

jak w klasie pierwszej

Jak widać, różnice dotyczące ilości miejsca, liczby pasażerów czy wyposażenia są dość znaczne i realnie wpływają na komfort podróży.

Luksusowe autokary na wynajem – co to oznacza w praktyce?

Wymagania względem pięciogwiazdkowych autobusów są bardzo wysokie i w praktyce spełnia je niewiele pojazdów. Wynika to z ich mniejszej pojemności, która automatycznie podnosi koszt podróży w przełożeniu na pasażera. Dlatego też w praktyce za pojazdy luksusowe uznaje się autokary dwóch najwyższych klas – szczególnie że nie różnią się one pod względem wyposażenia. Warto przy tym też podkreślić, że z punktu widzenia komfortu największą różnicę można zauważyć między pojazdami dwu- a trzygwiazdkowymi. Te drugie oferują bowiem już sporo udogodnień, a podróż nimi na pewno będzie mniej męcząca – zwłaszcza w przypadku dłuższych tras.

Z nami wynajęcie autokaru to pestka!

Czy warto decydować się na wynajem lepszej klasy autokarów? Z całą pewnością tak. Są one nie tylko wygodniejsze, ale też oferują podróżnym szereg ciekawych udogodnień. Co ważne, pojazdy właśnie tego rodzaju tworzą flotę naszej firmy z Warszawy. Oczywiście obsługujemy przewozy autokarowe dla podmiotów i osób prywatnych nie tylko ze stolicy. Do współpracy zapraszamy klientów z różnych części kraju. Sprawdź sam, jakie autobusy możemy Ci zaoferować!