Przewozy autokarowe to usługi, w których wybór firm jest naprawdę ogromny. Możemy wybierać spomiędzy przedsiębiorstw o różnych rozmiarach i zasięgach na rynku. Firmy te dysponują bardzo zróżnicowanym asortymentem, dostosowanym do naszych potrzeb. Autobusy różnią się rozmiarami jak i wyposażeniem w zależności od indywidualnych preferencji klientów. Kiedy szukamy idealnego autokaru na zaplanowaną podróż, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka głównych kwestii:

W jakim celu ma nam posłużyć autokar?

To, w jakim celu posłuży nam autokar w głównej mierze przesądza o tym na jaki model się zdecydujemy podczas wynajmu. Autokar, który będziemy chcieli wynająć na przewóz osób na wesele (zazwyczaj transport nie jest wtedy dłuższy niż kilkanaście kilometrów), będzie przecież zupełnie inaczej wyposażony od tego, jaki wynajmiemy na zagraniczną, kilkutygodniową wycieczkę, dla dużej i zorganizowanej grupy osób. Autokary takie różnią się między innymi dostępnością wolnej przestrzeni, przypadającej na jednego pasażera oraz nowoczesnego wyposażenia (gdzie wybór bywa naprawdę szeroki, bowiem współczesne autokary mają opcję z toaletą, sprzętem kina domowego, darmową siecią wi-fi, barkiem z alkoholami itp.)

Autokar, a może kilka busów?

Jeżeli zamierzamy zapewnić transport osobowy na pewną odległość, problem może stanowić liczba pasażerów, przekraczająca granicę komfortu w zakresie możliwości naszej maszyny. Zamiast tłoczyć pasażerów masowo w ciasnym ucisku, możemy skorzystać z innej opcji niż wynajem większych autobusów. Opcja ta ma kilka zalet. Jeśli chcemy dla przykładu przewieźć sześćdziesiąt osób z punktu A do punktu B, to możemy wynająć jeden duży autobus lub cztery mniejsze busy po piętnaście osób w każdym. Plusów takiego rozwiązania jest co najmniej kilka. Najważniejsze z nich to:

- mniejsze ryzyko awarii pojazdu (nawet jeśli jeden z busów ulegnie awarii, to nadal mamy do dyspozycji kolejne trzy, dlatego dowolny spośród nich po dotarciu do celu, może swobodnie zawrócić po pozostałych podróżnych. Natomiast w przypadku usterki większego autobusu, wszyscy pasażerowie zmuszeni są do przymusowego postoju i niekiedy dłuższego czasu oczekiwania na autobus zamienny)

- możliwość rezygnacji z części busów po dotarciu na miejsce przeznaczenia. W kursach powrotnych nie zawsze bowiem uczestniczy jednakowa liczba pasażerów. W takim przypadku po dotarciu do celu, możemy odesłać przykładowo dwa z pięciu busów, co zdecydowanie zmniejszy koszty przejazdu

- mniejsze problemy z parkowaniem. Parkując gdzieś pojazdem o rozmiarach autobusu, musimy niemal zawsze korzystać ze specjalnie wyznaczonych miesc parkingowych, gdzie postój nierzadko bywa bardzo drogą inwestycją. W przypadku busa natomiast mamy na tym tle o wiele większe pole manewru i możemy się swobodnie zatrzymywać obok prywatnych samochodów osobowych, co w prosty sposób przekłada się na znacznie niższe koszty.