Obecnie zadania organizatora wyjazdu wydaje się dużo prostsze niż kiedyś. W końcu przecież korzystać mogą oni z wielu środków transportu, a ogólnie pojęta infrastruktura jest doskonale rozwinięta. Przekonanie to nie jest jednak do końca prawdziwe, gdyż wielość opcji utrudnia też dokonanie idealnego wyboru. Dlatego też w tym tekście przedstawiamy zalety i wady wynajęcia autokaru.

Przewóz autokarowy – jakie ma zalety?

Co jasne, dyskusja o plusach i minusach danego sposobu przewozu osób zawsze powinna być prowadzona w porównaniu do innych opcji. Spośród tych najbardziej popularnych wymienić można przede wszystkim pociągi oraz samoloty. Jakie zalety na ich tle mają autokary?

  • Elastyczność – podróż autobusem może zostać rozpoczęta i zakończona w praktycznie dowolnym punkcie Polski czy Europy. Co więcej, nie będzie przy tym konieczne dokonywanie przesiadek, a grafik wyjazdu jest uzależniony jedynie od organizatora.
  • Niezależność – podczas wyjazdu autokarem można prawie w każdej chwili się zatrzymać, zorganizować postój lub też nieco zmodyfikować trasę.
  • Czas podróży – co jasne, sama prędkość podróżna większości pociągów i wszystkich samolotów jest dużo większa. Jednak trzeba tu pamiętać o konieczności dokonania transferów z i na lotnisko czy dworzec, czasie przeprowadzenia odpraw czy też notorycznych opóźnieniach PKP. Czynniki te sprawiają, że czasem teoretycznie wolniejszy autokar okazuje się w praktyce szybszy.
  • Komfort – jeszcze nie tak dawno kojarzył się on głównie z samolotami, ewentualnie pociągami najwyższych klas. Nowoczesne autobusy są jednak dużo wygodniejsze i oferują pasażerom bardzo podobne warunki podróży.

Wynajem autokaru – kiedy się nie sprawdzi?

Usługi autokarowe mają jednak także swoje słabsze strony – choć z pewnością nie ma ich wiele. Do najważniejszych z nich należą:

  • Szybkość – jak już wspomnieliśmy, w tym przypadku dużo zależy od okoliczności. Jednak w przypadku naprawdę długich tras, różnica w prędkości podróży nie będzie zniwelowana przez inne czynniki.
  • Uzależnienie opłacalności od liczby pasażerów – wynajmując cały autokar, trzeba pamiętać, że najniższe koszty uzyska się przy jego całkowitym zapełnieniu. Sprawia to, że jazda półpełnym pojazdem będzie dużo droższa, z kolei każdy nadplanowy pasażer stworzy poważne problemy logistyczne.
Wynajem autokaru

Na jakie okazje najlepiej wynająć autokar?

Jak więc widać, skorzystanie z przewozu autokarowego ma całkiem sporo plusów. Kluczem do organizacji naprawdę udanego wyjazdu jest jednak właściwe ich wykorzystanie. Idealnymi sytuacjami do użycia autobusu są:

  • Krajowe i europejskie wycieczki turystyczne – szczególnie objazdowe.
  • Wyjazdy firmowe czy służbowe dla większych grup osób.
  • Podróże do lokalizacji oddalonych od węzłów kolejowych czy portów lotniczych.
  • Transport większych grup osób w dowolnym celu na terenie Polski.

W tym miejscu warto też podkreślić, że spory wpływ na zadowolenie z transportu ma też wybór odpowiedniego podmiotu wynajmującego. Tylko bowiem profesjonalne i doświadczone podmioty, takie jak firma Dariusz Wysocki Przewozy Autokarowe z Warszawy oferować będą faktycznie najwyższą jakość, komfort i bezpieczeństwo podróży.