Mimo że podróże autobusami nie są obecnie tak popularne, jak jeszcze kilka dekad temu, to w dalszym ciągu większość osób dość regularnie korzysta z tego środka transportu - czy to w postaci pojazdu rejsowego, czy komunikacji zbiorowej. Z pewnością więc warto wiedzieć, jak zachować się w trakcie przejazdu, by nie przeszkadzać innym osobom i spokojnie dotrzeć do miejsca docelowego.

Dlatego też w tym tekście przedstawiamy najważniejsze zasady, jakich powinno się przestrzegać w autokarach. Przekonaj się sam, że bycie kulturalnym pasażerem nie jest wcale trudne!

Jakie są najważniejsze zasady dobrego zachowania w autokarze?

Pisząc o autokarowym savoir-vivre, warto zauważyć, że dość regularnie odbywają się akcje uświadamiające pasażerów w tej dziedzinie. Z reguły jednak są one odnoszone do jedynie do użytkowników komunikacji miejskiej. Dużo rzadziej mówi się o zachowaniu w busach rejsowych, co niestety prowadzi do dość dziwnego przekonania, że podczas takiej podróży obowiązują inne zasady. Tymczasem w obu sytuacjach są one bardzo podobne. Na co należy szczególnie zwracać uwagę?

 • Najpierw wysiadamy, potem wsiadamy - prozaiczna kwestia, która prowadzi do częstych kłótni i problemów. Tymczasem jeśli ktokolwiek wychodzi z pojazdu, to zawsze powinniśmy mu ustąpić "pierwszeństwa" - to nie tylko kulturalne, ale też po prostu rozsądne.
 • Ustępujemy miejsca - dotyczy to oczywiście przede wszystkim osób starszych, chorych, kobiet czy dzieci. Co ważne, chodzi tu nie tylko o odstąpienie miejsca w autobusie miejskim. Warto też zadbać, by np. rodziny z małymi dziećmi nie były "rozrzucone" po całym pojeździe, a osoby starsze mogły spokojnie i w swoim tempie zająć miejsce.
 • Szanujmy spokój innych - a więc starajmy się działać tak, by nasze zachowanie nie zwracało uwagi i nie było uciążliwe dla współpasażerów.
 • Bądźmy życzliwi - jadąc autokarem warto pamiętać, że wszyscy jesteśmy ludźmi. Nie zawsze teoretycznie nieodpowiednie zachowanie innych osób jest umyślne, nie musi też wynikać z braku kultury.
Jak zachowywać się w autobusie

Czego nie robić w autobusie?

Jak więc widać, ogólne zasady zachowania w podróży są dość oczywiste. Mimo to nierzadko są one łamane, czasem nawet nieświadomie. Czego absolutnie nie powinno się robić podczas jazdy?

 • głośne rozmawianie - w tym przez telefon i słuchanie muzyki,
 • jedzenie posiłków mogących ubrudzić innych podróżnych lub sam pojazd oraz wydzielających silne zapachy,
 • przepychania się po wejściu lub pędzenia do wyjścia,
 • komentowania zachowania, wyglądu czy ubioru innych osób - nawet jeśli są one w naszej ocenie niestosowne,
 • przewożenia bagażu przeszkadzającego innym pasażerom lub też utrudniającego im jazdę,
 • rozsiadania się na dwóch miejscach lub też umieszczanie obok siebie toreb - by uniemożliwić innej osobie zajęcie miejsca.
 • natarczywego nagabywania - o ile sympatyczne odezwanie się jest jak najbardziej na miejscu, to jednak nie każdy musi mieć ochotę na długie rozmowy na każdy temat.

Co robić, gdy dojdzie do faux-pas?

Oczywiście czasem nawet najbardziej kulturalnej osobie może przydarzyć się towarzyska wpadka - także w wynajętym autokarze. Wówczas warto pamiętać, by przede wszystkim odpowiednio zareagować. Pozwoli to z reguły na zażegnanie nieprzyjemnej sytuacji. Oczywiście podstawą jest przeproszenie za swoje nieodpowiednie zachowanie i ewentualne wytłumaczenie jego przyczyny. Absolutnie jednak nie warto się wdawać w ewentualne kłótnie czy niepotrzebne dyskusje. Lekkie potrącenie bagażem czy też niezwrócenie uwagi na inną osobę nie daje też osobie poszkodowanej prawa do obrażania nas, czy krzyczenia - takie zachowania będą źle świadczyć o niej samej.

Dbanie o dobre maniery z reguły kojarzy się nam z różnego rodzaju oficjalnymi sytuacjami czy spotkaniami. Tymczasem warto pamiętać o kulturze na co dzień - także podczas podróży autokarem. Niezależnie bowiem od tego, czy będziemy w Warszawie, Krakowie czy Poznaniu - zawsze możemy wówczas liczyć na sympatię ze strony współpasażerów. Każdemu z nas zależy na miłym i spokojnym spędzeniu czasu w pojeździe, a nie prowadzeniu kłótni czy sporów. Zachowując się odpowiednio, możemy też liczyć na to, że inni również nie będą nam przeszkadzać.