Odpowiednie rozplanowanie bagażu jest jednym z ważniejszych czynników mających wpływ na komfort oraz bezpieczeństwo podróży autokarem. Ma on ogromne znaczenie zwłaszcza przy dłuższych, międzynarodowych przejazdach.

Jeżeli zastanawiasz się, w jaki sposób zabrać się do tego zadania i o czym należy pamiętać podczas pakowania, zapraszamy do lektury naszego krótkiego poradnika. Jako eksperci od przewozów autokarowych z Warszawy chętnie udzielimy Ci kilku wskazówek. Jesteśmy przekonani, że dzięki nim łatwo poradzisz sobie ze skompletowaniem bagażu, a Twoja podróż przebiegnie spokojnie i komfortowo.

Dłuższa podróż autokarem? Rozplanuj dobrze swój bagaż

Ostatni rok był nad wyraz zaskakujący, również w kwestii przemieszczania się. Warto przy tym pamiętać, że mimo szeregu ograniczeń związanych z trwającą pandemią i obostrzeniami wprowadzonymi przez różne kraje, przewozy autokarowe wciąż funkcjonują. Widać to zwłaszcza w dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków czy Poznań.

Nie ma zatem przeszkód, aby wybrać się w dłuższą podróż np. w celach biznesowych. W każdym przypadku konieczne jest jednak właściwe rozlokowanie bagażu. Nie zapominaj, że miejsce przeznaczone na jednego pasażera w autokarze będzie ograniczone. Powinieneś więc spakować się w taki sposób, by mieć pod ręką niezbędne przedmioty, a zarazem nie odbierać sobie komfortu jazdy (poprzez zgromadzenie nadmiernej liczby rzeczy, których i tak nie będziesz używać podczas podróży). Jak zabrać się do tego zadania? Zaraz wszystko stanie się jasne.

Bagaż główny a podręczny

Zanim przejdziemy dalej, warto uściślić pewne pojęcia dotyczące przewozów autokarowych. Przede wszystkim warto pamiętać, że wyróżnia się dwa rodzaje bagażu:

  1. Podstawowy. Zawiera przedmioty, które będą potrzebne dopiero po dotarciu do celu: buty, ubrania, sprzęt sportowy, kosmetyki etc. Jest on przewożony w specjalnym luku – umieszczonym w dolnej części autokaru i otwieranym przez kierowcę, dlatego podczas podróży nie do niego dostępu.
  2. Podręczny. Ten, gdzie powinno się mieć najważniejsze rzeczy: dokumenty, pieniądze, telefon, leki, przekąski etc. Warto też umieścić w nim przedmioty, które umilą Ci czas podróży: czasopismo, przewodnik wakacyjny albo książkę. Jeśli zamierzasz zabrać ze sobą grający sprzęt elektroniczny (np. tablet lub odtwarzacz), zadbaj o to, by w Twoim bagażu podręcznym znalazły się także słuchawki. Jako doświadczeni specjaliści od wynajmu autokarów wiemy, że wielu pasażerów o tym zapomina, co czasem prowadzi do zbędnych nieporozumień.
Bagaż w autokarze

Limity bagażowe, bagaż niestandardowy

Pakując się na wyjazd, powinieneś mieć na uwadze fakt, że Twój bagaż może mieć ograniczoną wielkość. Ile kilogramów wolno Ci ze sobą zabrać? To zależy. Firmy zajmujące się przewozami autokarowymi same ustalają limity, przy czym zwykle przyjmuje się następujące założenia dotyczące wagi:

  • bagaż podstawowy – nie więcej niż 20 kg,
  • podręczny – nie więcej niż 5 kg.

Opłata za każdy z nich powinna być wliczona w cenę biletu.

A co, jeśli chciałbyś przewieźć więcej bagażu albo ma on niestandardowe wymiary? W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się bezpośrednio z firmą zajmującą się przewozami autokarowymi i zapytać, czy istnieje taka możliwość.

Czego nie przewieziesz autokarem?

Warto mieć na uwadze, że nie wszystko możesz spakować do bagażu podręcznego czy podstawowego. Zabronione jest przewożenie autokarem przedmiotów, które mogłyby zagrażać bezpieczeństwu pasażerów i obniżać komfort podróży, czyli:

  • substancji żrących,
  • materiałów wybuchowych i łatwopalnych,
  • przedmiotów o silnym, nieprzyjemnym zapachu.

Autokar na wynajem potrzebny od zaraz?

Odpowiednie rozplanowanie bagażu sprawi, że Twoja podróż będzie przyjemna i bezproblemowa. Mamy nadzieję, że nasze porady ułatwią Ci to zadanie. Jeśli masz dalsze pytania lub szukasz dobrej, rzetelnej firmy zajmującej się przewozami autokarowymi, to już dziś sprawdź naszą ofertę. Jeżeli chcesz wynająć pojazd, skorzystaj z naszego krótkiego formularza. Z jego pomocą łatwo dokonasz wyceny. Pamiętaj też, że działamy nie tylko w Warszawie – jeśli mieszkasz w innej miejscowości, dojedziemy do Ciebie. Twój komfort i zadowolenie są dla nas najważniejsze.