Pandemia COVID-19 zaskoczyła i dotknęła niemal wszystkie branże – w tym także transport osobowy. Obecnie zarówno przewoźnicy, jak i organizatorzy wyjazdów muszą ściśle przestrzegać wielu obostrzeń, które dość często się zmieniają. W poniższym artykule omawiamy aktualną sytuację według stanu na początek grudnia 2020 roku.

Ostrożność to podstawa!

Konieczność przestrzegania nowych przepisów odnośnie do zasad transportu osób, to z pewnością spory problem – zarówno dla firm, jak i pasażerów. Rezultatem wprowadzenia części obostrzeń są wyższe koszty prowadzenia działalności, a także niższy komfort zamawianych usług. Mimo to nie można zapominać, że poszczególne nakazy i zakazy mają na celu wspólne dobro – ograniczenie tempa rozwoju pandemii. Dlatego też firmy organizujące przewozy autokarowe rygorystycznie przestrzegają zasad, by chronić swoich klientów przed zakażeniem. W tym miejscu warto podkreślić, że bez odpowiedniej współpracy ze strony pasażerów, zapewnienie wspólnego bezpieczeństwa nie będzie możliwe. Siłą rzeczy kierowca czy organizator nigdy nie będą w stanie pilnować i ciągle upominać podróżnych. Dobrze więc być czujnym i w razie potrzeby zwrócić uwagę innym na przestrzeganie obowiązujących zasad.

Czy maseczki są obowiązkowe?

Z całą pewnością maseczki są niezwykle charakterystycznym elementem codzienności podczas pandemii. Co warte przypomnienia, obowiązek ich używania wprowadzony został dość późno – zmianom ulegała też lista miejsc, które obejmował. Według najnowszych przepisów wciąż są one konieczne w pojazdach służących do przewozu zbiorowego – zarówno transportu publicznego, jak i autokarów na wynajem. Oczywiście wymaga się w tym przypadku zakładania maseczek w sposób właściwy, czyli jednocześnie na usta oraz nos. Nakaz posiadania maski nie dotyczy dzieci do 5 roku życia oraz osób z przeciwwskazaniami medycznymi.

Ograniczenia liczby podróżujących

Drugim kluczowym przepisem jest zmniejszenie dopuszczalnej liczby pasażerów mogących jechać autokarami – na wynajem bądź liniowymi. Obecnie może być to maksymalnie 50% miejsc siedzących. Co prawda ustawodawca przewidział też możliwość, by zajęte było 30% ogólnej liczby miejsc siedzących i stojących (określonych w dokumentacji technicznej pojazdu) przy jednoczesnym pozostawieniu 50% foteli wolnych. W praktyce jednak dla autokarów rejsowych nie ma to zastosowania. Jak nietrudno się domyślić, obostrzenie to ma olbrzymie znaczenie z punktu widzenia organizacji przejazdów oraz ich rentowności.

Bezpieczeństwo przewozów autokarowych

Oczywiście przestrzeganie przepisów ma duże znaczenie, jednak warto też zwrócić uwagę na ogólne bezpieczeństwo wyjazdów. Wbrew pozorom nie brakuje dowodów na to, że właśnie wynajęcie autokaru to obecnie najlepszy sposób podróżowania. Przede wszystkim tezę tę potwierdzają międzynarodowe badania – prowadzone choćby przez takie placówki badawcze jak Instytut im. Roberta Kocha. Zdaniem naukowców ryzyko zakażenia w pojazdach jest stosunkowo niewielkie, na co spory wpływ ma bardzo szybka wymiana powietrza – następująca średnio co 2-4 minuty. Wnioski te są głównym powodem braku limitów pasażerów autokarów w niektórych krajach.

Wybierz sprawdzonego przewoźnika

Kluczem do zapewnienia bezpieczeństwa w czasie pandemii COVID-19 jest minimalizowanie ryzyka zarażenia. Większość specjalistów zaleca, by w miarę możliwości ograniczyć podróżowanie i kontakty międzyludzkie. Jak wiadomo, w wielu sytuacjach nie ma takiej możliwości, dlatego zawsze należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa, dezynfekować i myć ręce oraz wybierać odpowiednie środki transportu. W tej ostatniej kwestii najlepiej postawić na znanych i profesjonalnych przewoźników, będących gwarancją odpowiedniej jakości usług oraz sprawności pojazdów. W końcu to systemy wentylacji autobusów decydują o szybkości wymiany powietrza.

Na pewno nie trzeba się bać podróży autokarowej – i to niezależnie od tego, czy realizowana jest ona na krótkiej trasie krajowej z Warszawy do Poznania, czy też na dłuższym odcinku. Jeśli zachowamy zasady bezpieczeństwa, to ryzyko zakażenia jest minimalne. Serdecznie zapraszamy więc do odwiedzenia strony autokarwarszawa.pl i poznania naszej oferty!