Jedną z najważniejszych kwestii związanych z organizacją każdego wyjazdu firmowego, jest oczywiście wynajęcie autokaru. Nie powinno więc nikogo dziwić, że jego koszt wpływa na cenę całego wyjazdu. Przeglądając dostępne na rynku oferty łatwo zauważyć, że poszczególne firmy transportowe różnie wyceniają swoje usługi. Z czego wynika ta sytuacja?

Czy opłaca się wynajmować tanie autokary?

Z całą pewnością cena to jeden z głównych wyznaczników atrakcyjności oferty. Niestety wiele osób i firm traktuje ją jako jedyne kryterium decydujące o wyborze. Założenie to jest bardzo dużym błędem i jednocześnie jedną z głównych przyczyn nieudanych wyjazdów. Z takiego podejścia korzystają nierzetelne firmy transportowe, które nie dbają o terminowość, stan używanych pojazdów czy bezpieczeństwo pasażerów. Wynikiem tego są z kolei niewygody pasażerów, a nierzadko też wypadki czy awarie w drodze. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest porównanie nie tylko cen usług, ale też pozostałych elementów oferty i odrzucenie podejrzanych propozycji. W końcu każdy przedsiębiorca wie, że sprzedawanie produktów czy świadczeń poniżej kosztów jest podejrzane!

Co wpływa na cenę wynajmu autokaru?

Cena wynajmu autokaru

Mówiąc o kosztach transportu autokarowego, trzeba podkreślić, że są one uzależnione od szeregu czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Do tych pierwszych należą:

 • cena paliwa,
 • koszt ubezpieczenia,
 • opłaty podróżne – na autostradach, promach itp.
 • amortyzacja pojazdu – w pewnym zakresie.

Wszystkie one tworzą podstawową cenę wykorzystania autokaru i w praktyce nie pozostawiają przewoźnikowi zbyt dużego manewru. Na czynniki zewnętrzne składają się z kolei:

 • wynagrodzenie kierowców i innych pracowników,
 • marża firmy,
 • amortyzacja transportu – także w pewnej części.
 • Te składowe kosztów wynajmu autokaru są już z kolei dużo bardziej uzależnione od konkretnego przedsiębiorstwa i jego polityki. Każdy czytelnik zwrócił z pewnością też uwagę, że tzw. koszty amortyzacji pojazdu znalazły się w obu wymienionych grupach. Wynika to z faktu, że o ile część czynności serwisowych jest niejako obowiązkowa i konieczna, to na innych można zaoszczędzić. Podejście takie kończy się jednak z reguły niedziałającą lub zagrzybioną klimatyzacją, brudną kabiną czy też poniszczonym wnętrzem autokaru.

  Dobre usługi autokarowe w Warszawie – jak szukać?

  Czy warto zwracać uwagę na cenę wynajęcia autokaru? Z całą pewnością tak! A czy powinna ona być dla nas najważniejsza? Absolutnie nie! I w tym przypadku najlepiej zastosować starą biznesową prawdę, że nierzadko taniej, znaczy w praktyce drożej. Na pewno więc opłaca się szukać dobrych firm transportowych, oferujących jednocześnie konkurencyjne ceny oraz wysoką jakość usług. Pozwoli to bowiem na zorganizowanie naprawdę udanego wyjazdu, podczas którego nie trzeba będzie martwić się o stan techniczny pojazdu, jego wygląd czy też uprawnienia i umiejętności kierowców. W Warszawie warto skorzystać z oferty przedsiębiorstwa Dariusz Wysocki Przewozy Autokarowe. Posiada ono flotę nowoczesnych autobusów wysokiej klasy, a jakość jej usług stoi na bardzo wysokim poziomie!