Mimo otwarcia granic na terenie UE, w dalszym ciągu organizacja wyjazdu za granicę stanowi pewne wyzwanie. Najważniejszą sprawą, obok zarezerwowania noclegu, jest oczywiście zapewnienie transportu. Jedną z możliwości w tym przypadku jest wynajęcie autokaru. Na co warto zwrócić uwagę w takiej sytuacji?

Wyjazd zagraniczny autokarem – o czym trzeba pamiętać?

Z reguły przy organizacji wyjazdu firmowego za granicę sam transport wykonuje firma zewnętrzna. Sprawia to, że w teorii wszystkie kwestie techniczne przejazdu leżą po stronie wykonawcy. W praktyce sytuacja często wygląda podobnie. Dobre firmy zajmujące się przewozem autokarowym dbają o to, by posiadać wszystkie niezbędne dokumenty oraz zezwolenia. Niestety jednak na rynku zdarzają się też podmioty nierzetelne. W ich przypadku braki w kwestiach formalnych, nieprzestrzeganie czasu pracy kierowców czy podstawianie niesprawnych autokarów nie należą do rzadkości. Dlatego też zawsze trzeba zapoznać się z ofertą danego przedsiębiorstwa transportowego i poprosić o komplet dokumentów i zezwoleń. I w praktyce z reguły tak właśnie jest, gdyż dobre firmy zajmujące się przewozem autokarowym dbają o to, by posiadać wszystkie niezbędne dokumenty oraz zezwolenia. Niestety jednak nie da się ukryć, że na rynku funkcjonują też podmioty nierzetelne, które nie zwracają specjalnie uwagi na kwestie formalne, nie przestrzegają czasu pracy kierowców czy też podstawiają niesprawne autokary. Dlatego też warto dokładnie zapoznać się z ofertą danego przedsiębiorstwa transportowego i poprosić o przedstawienie aktualnych dokumentów i zezwoleń. Zmniejszy to bowiem ryzyko poważnych problemów podczas podróży.

Jakim autokarem pojechać za granicę

Autokar na wyjazd – czym powinien się charakteryzować?

Równie ważny dla powodzenia wyjazdu jest oczywiście sam wynajęty autokar. Na szczęście dawno minęły już czasy, gdy samo dotarcie do celu bez problemów było już sukcesem. Floty dobrych firm organizujących przewozy autokarowe są obecnie dużo nowocześniejsze i wyposażone w pojazdy o wysokim standardzie. Zawsze dobrze jest jednak wiedzieć, na jakie elementy przede wszystkim zwrócić uwagę.

  • Pasy bezpieczeństwa – są one niezwykle ważne w razie wypadku i zdecydowanie zwiększają szansę na wyjście z niego bez szwanku.
  • Klimatyzacja – pozwala na zdecydowane podniesienie komfortu podróży, szczególnie latem. Co jasne, urządzenie to musi nie tylko w autokarze być, ale też sprawnie działać.
  • Toaleta – jej znaczenia nie sposób przecenić. Podnosi ona komfort długiej podróży i pozwala na ograniczenie ewentualnych przymusowych postojów.
  • Odtwarzacz DVD – przyda się szczególnie podczas długich podróży i pozwoli zapewnić nieco rozrywki pasażerom.

W przypadku wyjazdu za granicę bardzo ważną kwestią jest też ogólny stan techniczny pojazdu. Łyse opony, niesprawne hamulce, problemy z zawieszeniem czy układem napędowym mogą w końcu być nie tylko przyczyną usterki czy zatrzymania pojazdu. Czasem niesprawności te mogą bowiem spowodować także wypadek. Dlatego też zawsze dobrze jest poprosić o sprawdzenie podstawionego autokaru i trzeźwości kierowcy przed ruszeniem – i to niezależnie od okoliczności!

Wynajem autokaru za granicę – jak szukać przedsiębiorstw transportowych

Wynajęty autokar na wyjazd zagraniczny powinien być więc sprawny i nowoczesny, a sam przewoźnik – rzetelny i doświadczony. Szukając podmiotów mogących zaoferować wysokiej jakości usługi transportowe, warto wiec zwracać uwagę na renomę danej firmy oraz jej chęć do współpracy. Dobre firmy oferujące wynajem autokarów, takie jak Autokarwarszawa.pl z Warszawy na ogół bardzo chętnie udostępniają wszystkie dokumenty i szczegółowo informują o swoich możliwościach. Wynika to oczywiście z prostego faktu – jako że nie mają się one czego bać czy wstydzić, to są po prostu otwarte na klienta. Warto z takimi przedsiębiorstwami współpracować – dla bezpieczeństwa własnego i podróżujących.