Zdaniem wielu góry to idealny kierunek na wakacje. W końcu latem kuszą one krajobrazem i szlakami turystycznymi, a zimą gwarantują rozmaite atrakcje na stokach. Organizując wyjazd w Tatry, Sudety czy Alpy warto jednak zastanowić się, z jakiego środka transportu najlepiej skorzystać. W tym tekście odpowiadamy na pytanie, czy autokar to dobre rozwiązanie?

Pociąg, samochód czy autokar – czym jechać w góry?

Mówiąc o sposobach na dotarcie w góry w Polsce, w zasadzie możemy dyskutować o trzech możliwościach – czyli wykorzystaniu pociągu, samochodu osobowego lub autobusu. Sieć połączeń lotniczych jest odległa od głównych ośrodków wypoczynkowych. Co jednak jasne, zupełnie inaczej wygląda sytuacja za granicą, gdzie korzystanie z samolotu jest dużo powszechniejsze. Niezależnie od ostatecznego celu wyjazdu, warto zastanowić się, nad zaletami różnych opcji transportu:

  • samochód osobowy – stosunkowo szybkie rozwiązanie dające dużą niezależność. Jedno auto pozwoli jednak zabrać z reguły maksymalnie 4 osoby.
  • autokar – jest nieco wolniejszy od "osobówki", jednak także pozwala na dotarcie do dowolnego punktu w górach. Pozwala przy tym na zabranie dużej liczby osób w jednym pojeździe.
  • pociąg – w zależności od sytuacji może być zarówno szybszą, jak i zdecydowanie wolniejszą opcją względem samochodów. Niestety jednak w tym przypadku organizator uwiązany jest do sieci kolejowej i rozkładu jazdy.
  • samolot – zdecydowanie najszybsza opcja, która jednak także nie daje możliwości bezpośredniego dotarcia do dowolnej miejscowości.

Wynajem autokaru na wycieczkę – co wpływa na cenę?

Z punktu widzenia organizacji wyjazdu dla kilkudziesięciu osób, często to autokar będzie najlepszą opcją. Co jasne, optymalnym rozwiązaniem jest w tym przypadku wynajem pojazdu o odpowiedniej pojemności. Pozwoli to na uzyskanie jeszcze niższego kosztu całej wycieczki. Warto podkreślić, że w odróżnieniu od podróży samolotem czy koleją, czas rezerwacji środka transportu nie ma wpływu na cenę.

Wynajem autokaru w góry

Wynajęty bus na wyjazd w góry – jakie warunki musi spełniać?

Decydując się na zimową wycieczkę autokarową w góry, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na sam pojazd i kwestie bezpieczeństwa. Należy poważnie podejść zarówno do sprawdzenia wszystkich formalności – takich jak uprawnienia kierowców, jak i dodatkowej kontroli autobusu. Dodatkowo dobrze jest też zwrócić uwagę na wyposażenie w nowoczesne systemy wspierające trakcję oraz takie dodatki jak łańcuchy śnieżne czy odpowiedni sprzęt do odśnieżania. W pełni sprawne powinno być także ogrzewanie kabiny oraz systemy zamykania wszystkich okien. Jak więc widać, lista dodatkowych wymagań, jakie stawia się przed autokarami wynajmowanymi na górskie wyprawy, jest bardzo długa. Z pewnością więc dobrze jest korzystać z usług sprawdzonych firm, takich jak Dariusz Wysocki Przewozy Autokarowe z Warszawy. Posiadana przez nią flota pojazdów spełnia bowiem najnowsze standardy odnośnie do komfortu i bezpieczeństwa. A to z kolei gwarantuje udany wyjazd!