Z całą pewnością korzystanie z transportu autokarowego to bardzo wygodne rozwiązanie dla podróżujących. Oferuje on bowiem stosunkowo wysoki komfort, niezależność względem rozkładów jazdy czy lotów i niską cenę. Aby z niego skorzystać, konieczne musimy jednak podpisać odpowiednią umowę najmu pojazdu od firmy przewozowej. Sprawdź, jakie dokumenty będą niezbędne w takiej sytuacji!

Dokumenty wymagane do podpisania umowy wynajmu autokaru

Co jasne, każdy podmiot czy osoba prywatna, która chciałaby wynająć autokar w Warszawie czy dowolnym innym miejscu Polski przede wszystkim koncentruje się na wyborze dobrej firmy transportowej. Zwraca więc uwagę na opinie na temat przewoźnika, oferowaną cenę czy też jakość dostępnych pojazdów. Jednak zawsze powinniśmy pamiętać, by spisać też odpowiednią umowę - gdyż samo zaufanie to niestety zbyt mało, by bezpiecznie i bez kłopotów podróżować. Dokument ten musi oczywiście posiadać wszystkie typowe dla umów tego rodzaju elementy - takie jak, chociażby:

 • dane najemcy i wynajmującego,
 • informacje na temat terminu i planowanego przebiegu podróży,
 • określenie przedmiotu wynajmu - czyli z reguły pojazdu i kierowcy,
 • wysokość wynagrodzenia i zasady rozliczania,
 • prawa i obowiązki stron,
 • zasady postępowania w przypadku zerwania lub modyfikacji umowy.

Co warte podkreślenia, w umowach najmu z reguły zamieszcza się też zapis, mówiący o obowiązku posiadania przez kierowcę autokaru wszelkich niezbędnych dokumentów. W praktyce są to:

 • prawo jazdy kategorii D i świadectwo kierowcy,
 • licencja na przewóz osób,
 • dowód rejestracyjny pojazdu,
 • ubezpieczenie OC.

W tym miejscu warto podkreślić, że w zasadzie wynajmujący nie musi ich nawet widzieć - może w tej kwestii zawierzyć firmie świadczącej przewóz autokarowy. Z pewnością jednak warto się nimi zainteresować - w chwili podpisania umowy lub też bezpośrednie przed wyjazdem.

Potrzebne dokumenty do wynajmu

Dokumenty opcjonalne przy podpisie najmu autokaru

Wyżej wymienione zaświadczenia są niejako "podstawą", bez której nie można wynająć pojazdu. W niektórych sytuacjach konieczne jest jednak posiadanie także innych dokumentów. Najczęściej zdarza się to w sytuacji, gdy planowany wyjazd ma się odbyć poza terytorium Polski. Wówczas bowiem konieczne jest dostosowanie się do przepisów obowiązujących w innych państwach. Co jasne, w przypadku podróży wewnątrz UE nie trzeba się szczególnie martwić, gdyż potrzebne jest jedynie odpowiednie zezwolenie na transport osób lub formularz jazdy. Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy dochodzi do wyjazdu poza kraje wspólnoty. Wtedy koniecznie trzeba zapoznać się z przepisami obowiązującymi na ich terenie. Osobnym tematem są dokumenty, których nie wymagają przepisy. W tym przypadku w zasadzie wszystko zależy od możliwości wynajmującego oraz oczekiwań najemcy. Najczęściej zwraca się uwagę na:

 • dodatkowe ubezpieczenia,
 • zaświadczenia związane ze stanem technicznym pojazdu - np. pozaobowiązkowe badanie stanu technicznego czy potwierdzenie czyszczenia klimatyzacji,
 • oświadczenia wynajmującego określające specjalne warunki realizacji umowy.

Najważniejsze obostrzenia

Co jasne, obowiązek posiadania określonych dokumentów przez firmę świadczącą usługi autokarowe oraz samego kierowcę podczas jazdy są wymagane przez odpowiednie przepisy. Dlatego też dbanie o pełną dokumentację leży w interesie nie tylko najemcy, ale także wynajmującego. Stwierdzenie ich braku w trakcie kontroli będzie bowiem skutkować nałożeniem mandatów lub kar w wysokości od kilkuset, do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Co warte podkreślenia, w tego typu sytuacjach nie ma też co liczyć na "dobroduszność" funkcjonariuszy Policji czy Inspekcji Transportu Drogowego, którzy szczególnie mocno zwracają uwagę na wszelkie nieprawidłowości w transporcie osób.

Z całą pewnością zwracanie uwagi na dokumentację ma spore znaczenie zarówno dla wynajmującego, jak i podmiot organizujący wyjazd. Dlatego też warto stawiać na współpracę ze sprawdzonymi firmami świadczącymi transport autokarowy - takimi jak autokarwarszawa.pl. Gwarantujemy, że posiadamy wszystkie niezbędne pozwolenia i zaświadczenia, dzięki czemu nie będziesz musiał martwić się o kwestie formalne związane z wyjazdem. Co więcej, dbamy też o to, by zawsze wychodzić naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów.