Jaki powinien być wynajęty autokar? Przede wszystkim sprawny! W końcu to od jego stanu technicznego zależy, czy podróż w ogóle się odbędzie i zakończy się bezproblemowym dotarciem do celu. A jak sprawdzić, czy z danym pojazdem jest wszystko w porządku?

Sprawność wynajętego autokaru – dlaczego jest taka ważna?

Sprawność wynajętego autokaru

Nim jednak przejdziemy to samej kwestii kontroli stanu technicznego pojazdu, to warto napisać kilka słów o powodach, dla których jest to tak ważne. Niestety, w dalszym ciągu nietrudno o osoby, które twierdzą, że "Skoro jeździ, to jest wszystko okej". Takie podejście jest jednak nie do przyjęcia – i to co najmniej z trzech powodów!

  • Bezpieczeństwo – niesprawny autokar jest po prostu olbrzymim zagrożeniem na drodze. Co gorsza, podróż pojazdem z uszkodzonym układem hamulcowym, zawieszeniem czy oświetleniem stanowi zagrożenie zarówno dla pasażerów, jak i innych użytkowników ruchu.
  • Komfort – niesprawna klimatyzacja, wybite amortyzatory czy problemy z elektryką w dużym stopniu wpłyną też na jakość podróży.
  • Czas – problemy z autokarem to też z reguły olbrzymia strata czasu, nierzadko połączona z wielogodzinnym oczekiwaniem na poboczu.

Dobry pojazd jest po prostu niezbędny, jeśli zależy nam na udanym wyjeździe. A jak poznać, że z autobusem podstawionym przez firmę przewozową jest coś nie tak?

Pierwsze oznaki problemów z autokarem

Co jasne, wynajmując autokar na wyjazd firmowy czy wycieczkę szkolną, z reguły nie mamy szczegółowej wiedzy i narzędzi do sprawdzania jego stanu technicznego. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy bezsilni wobec nieprofesjonalnych przedsiębiorstw transportowych. Dobrze jest zwrócić uwagę przynajmniej na trzy kwestie:

  • sprawdzenie dokumentów – chodzi tu oczywiście o dowód rejestracyjny oraz potwierdzenie przejścia przez wynajęty autokar okresowych badań technicznych,
  • sprawdzenie stanu opon – szczególnie martwić powinny widoczne pęknięcia gumy oraz płytki lub nierówno starty bieżnik,
  • obejrzenie nadwozia i wnętrza – warto szukać śladów rdzy czy nieprofesjonalnych napraw, rzucić okiem na nadkola oraz rozejrzeć się po wnętrzu pojazdu.

Specjalistyczna kontrola sprawności autokaru – jak ją zorganizować?

Kontrola sprawności autokaru

Jeśli już po wstępnych oględzinach wynajętego autokaru mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące jego stanu, to bezwzględnie trzeba poprosić wyspecjalizowane służby o skontrolowanie pojazdu. Działania takie prowadzi oczywiście Policja oraz Inspekcja Transportu Drogowego, do których trzeba zgłosić odpowiednią prośbę. Dobrym rozwiązaniem jest więc ich wcześniejsze wezwanie, dzięki czemu unikniemy ewentualnych problemów z przewoźnikiem i oczekiwania na kontrolę. W tym miejscu trzeba też podkreślić, że służby zbadają nie tylko sam autokar, ale także uprawnienia, czas pracy i trzeźwość kierowców.

Profesjonalna firma transportowa – gwarancja sprawności autokaru na wynajem?

Z całą pewnością jakość autokarów używanych przez firmy świadczące usługi przewozowe w Polsce stale się poprawia. Dzięki temu coraz rzadziej zdarza się, aby kontrole stanu pojazdów wymuszały ich wymianę na inne. Niestety, jednak w dalszym ciągu trzeba być ostrożnym. Sposobem na zmniejszenie prawdopodobieństwa problemów podczas wyjazdu jest też wybranie sprawdzonego przewoźnika, takiego jak Dariusz Wysocki Przewozy Autokarowe z Warszawy. Firmy tego typu dbają bowiem o swoją markę i dokładają wszelkich starań, aby wyjazd był bezpieczny i bezproblemowy.