Bez wątpienia bycie zawodowym kierowcą to bardzo ciekawa opcja z punktu widzenia rynku pracy. Osoby posiadające stosowne uprawnienia na ciężarówki (kat. C) i autobusy (kat. D) są bowiem bardzo poszukiwane przez pracodawców i mogą liczyć zarówno na pewne zatrudnienie, jak i atrakcyjne wynagrodzenie. Nie powinno więc dziwić, że wiele osób zastanawia się, jak zostać kierowcą autobusu. Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się, jakie wymogi musisz spełnić!

Podstawa prawna

Aby zostać kierowcą autokaru, trzeba oczywiście uzyskać określone kwalifikacje. Co jasne, zasady ich uzyskania wynikają bezpośrednio z obowiązujących przepisów, które można znaleźć w ustawach i rozporządzeniach, tj.:

  • Ustawy z dnia 6 września 2001 roku o transporcie drogowym,
  • Ustawy z dnia 5 stycznia 2011 roku o kierujących pojazdami,
  • Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 1 kwietnia 2010 roku w sprawie szkolenia kierowców wykonujących przewóz drogowy.

Warto przy tym też podkreślić, że zarówno ogólne, jak i szczegółowe zasady co jakiś czas ulegają nowelizacjom. Podobnie też wspomniany akty prawne mogą stracić ważność z racji wejścia w życie całkowicie nowych ustaw i rozporządzeń. Dlatego też zawsze należy sprawdzić, czy dane informacje są aktualne. W tym celu najlepiej skorzystać z najnowszych teksów przepisów z oficjalnych stron sejmu.

Ile czasu trwa zdobycie kwalifikacji?

Zastanawiając się nad zostaniem kierowcą autobusu, większość osób przede wszystkim martwi się czasem trwania i poziomem trudności kursu. Elementy te wpływają bowiem bezpośrednio, na opłacalność obrania dla siebie tego kierunku. Jak więc wygląda cały proces?

  • Uzyskanie prawa jazdy kategorii "B" - jest ono niezbędne, do starania się o uprawnienia na autokar. Co warte podkreślenia, o ile sam kurs możemy rozpocząć wcześniej, to egzamin i tak będzie mógł odbyć się dopiero po 18 urodzinach
  • Uzyskanie zaświadczeń lekarskich o braku przeciwwskazań medycznych i psychologicznych do pracy na stanowisku kierowcy autobusu.
  • Uzyskanie prawa jazdy kategorii "D" - w zasadzie dolną granicą wieku w tym przypadku są 24 lata. Istnieje jednak możliwość uzyskania go wcześniej - od 21 roku życia - jeśli przystąpi się do kwalifikacji wstępnej lub w wieku 23 lat, w przypadku kwalifikacji wstępnej przyspieszonej. Sam kurs kategorii "D" trwa 80 godzin (60 w przypadku osób posiadających już kat. "C".), z kolei kwalifikacja wstępna trwa 280, a przyspieszona 140 godzin.

W teorii więc uzyskanie odpowiednich kwalifikacji trwa co najmniej kilka miesięcy, a w praktyce na ogół nawet dłużej. W tym miejscu trzeba też podkreślić, że osoba, która uzyska kwalifikację i prawo jazdy "D" przed ukończeniem 24 roku życia i tak będzie miała prawo jedynie do kierowania pojazdami poruszającymi się po stałych liniach do 50 km. Oznacza to w praktyce, że mogą one pracować przede wszystkim w zakładach komunikacji miejskiej, ewentualnie obsługiwać niektóre stałe kursy podmiejskie.

Jak zdobyć uprawnienia do jazdy autokarem

Jak szybko można podjąć pracę w roli kierowcy autokaru?

Czy każdy 24-latek po uzyskaniu odpowiednich kwalifikacji podejmuje pracę jako kierowca autokaru rejsowego? W teorii oczywiście istnieje taka możliwość, jednak praktyka pokazuje, że to dopiero początek kariery. Większość profesjonalnych firm wynajmujących autokary rejsowe woli bowiem szukać osób, które mają odpowiednie doświadczenie. Oczywiście najłatwiej zdobyć je w ramach pracy w komunikacji miejskiej czy też podmiejskiej. W tym miejscu warto też podkreślić, że zawodowy kierowca autokaru musi też regularnie się dokształcać. Odbywa się to w ramach szkoleń organizowanych przez ośrodki szkolenia kierowców - trwają one 35 godzin i należy je odbywać co 5 lat. Nie ma w tym przypadku konieczności zdawania egzaminu, niezbędne jest jednak wykonanie badań lekarskich.

Praca zawodowego kierowcy autokaru jest bardzo odpowiedzialna, wiąże się ze sporym stresem i nierzadko dużym zmęczeniem. Jednak z drugiej strony osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje mogą liczyć na naprawdę pewną pracę i atrakcyjne wynagrodzenie. Ich zdobycie wymaga jednak pewnego zaangażowania, a także określonych predyspozycji. Z pewnością jednak efekty są warte swojej ceny, gdyż wysokiej klasy kierowcy są wręcz rozchwytywani przez firmy zajmujące się przewozami autokarowymi - i to nie tylko w Warszawie i innych dużych miastach, ale na terenie całego kraju.