Dyskusje o transporcie autokarowym na ogół koncentrują się na takich zagadnieniach jak wybór odpowiedniego przewoźnika czy kwestie formalne związane z podróżą. Rzadziej poruszane są tematy związane z samą podróżą – takie jak chociażby problem odpowiedniego zabezpieczenia bagaży. Jak zrobić to dobrze?

Sposoby na zabezpieczenie bagażu przed kradzieżą podczas transportu autokarowego

Problem kradzieży rzeczy osobistych jest tak stary, jak same podróże. I mimo wysiłków podejmowanych przez przewoźników, pasażerów i odpowiednie służby, prawdopodobnie nigdy nie zostanie on całkowicie wyeliminowany. Co jasne, samo prawdopodobieństwo utraty bagażu zależne jest w dużej mierze od charakteru wyjazdu. W przypadku podróży wynajętym autokarem jest ono stosunkowo niewielkie. Nie powinno to jednak usypiać czujności. Dlatego przygotowując się do wyjazdu, warto pamiętać o trzech zasadach bezpieczeństwa:

  1. Nie zabierać z sobą wartościowych przedmiotów – oczywiście o ile nie są one potrzebne.
  2. Pieniądze, kosztowności, sprzęt elektroniczny czy inne drogie rzeczy najlepiej trzymać bezpośrednio przy sobie lub w bagażu podręcznym.
  3. Środki płatnicze warto choć częściowo zdywersyfikować – by tracąc portfel nie zostać całkowicie pozbawionym pieniędzy.
Zabezpieczenie bagażu w autokarze

Jak ochronić wrażliwe przedmioty przed uszkodzeniem podczas przewozu autokarem?

Drugim problemem związanym z bagażem podczas wycieczek autokarem jest odpowiednie zabezpieczenie bagażu przed zniszczeniem. W tym miejscu trzeba podkreślić, że w tym przypadku dużo więcej zależy od podróżnego i jego przygotowanie do podróży. Na co zwracać szczególną uwagę?

  1. Dobranie odpowiedniej torby – w przypadku luku bagażowego najlepiej sprawdzą się coraz popularniejsze walizki o sztywnych ścianach, których nie da się łatwo zgnieść. Dodatkowo "opakowanie" naszych rzeczy musi być też dopasowane pod względem wielkości. Zarówno dopychanie "kolanem", jak i wożenie powietrza może prowadzić do uszkodzeń przewożonego bagażu.
  2. Zabezpieczenie delikatnych przedmiotów – na ogół dotyczy to ceramiki, szkła czy też elektroniki. Podróżny ma w tym przypadku dwa wyjścia – pierwszym z nich jest zakupienie dodatkowego opakowania, które będzie chronić daną rzecz. Drugim jest zabezpieczenie jej folią bąbelkową, lub chociażby owinięcie w ręczniki lub papier.
  3. Ochrona przed rozlaniem – nierzadko w podróż zabiera się pojemniki z różnymi napojami, płynami lub środkami o luźniej konsystencji. Wszystkie one powinny być dodatkowo zamknięte w szczelne opakowanie, które powstrzyma wypływanie danej substancji i zalanie pozostałych bagaży.

Od kogo wynająć autokar, by nie martwić się o bagaż?

Niestety nawet najlepszy przewoźnik nie jest w stanie zagwarantować pełnego bezpieczeństwa bagażu. Z pewnością jednak dobre firmy transportowe, takie jak Dariusz Wysocki Przewozy Autokarowe z Warszawy, potrafią zdecydowanie lepiej zadbać o przedmioty należące do pasażerów. Wyraża się to w odpowiednim układaniu i delikatnym traktowaniu pakunków w luku, zamykaniu ich na klucz czy też uważaniu, by osoby niepożądane nie dostały się do wnętrza pojazdu. Jeśli więc zależy wam na bezpieczeństwie, to warto podejść do problemu z dwóch stron – czyli skorzystać z usług transportowych profesjonalnego przewoźnika i jednocześnie samemu zadbać o odpowiednie spakowanie się na wyjazd.