Przez wiele dziesięcioleci lato nie było najprzyjemniejszym okresem dla podróżujących. Dziś problem ten udało się częściowo rozwiązać, dzięki powszechnemu wykorzystaniu klimatyzacji. Jednak urządzenia tego typu nie zawsze radzą sobie z naprawdę wysokimi temperaturami zewnętrznymi i słońcem. Dlatego też warto poznać metody na przetrwanie upałów w autokarze.

Jak radzić sobie z upałami

Upał w wynajętym autokarze – o czym trzeba pamiętać?

Bez wątpienia podróżowanie latem bez klimatyzacji nie należy do przyjemnych. Dlatego też, jeśli chcemy zorganizować wyjazd w czerwcu, lipcu czy sierpniu, to koniecznie powinniśmy rozejrzeć się za taką firmą przewozową, która posiada pojazdy z chłodzoną kabiną. W przeciwnym razie możemy być pewni, że nawet niezbyt długi przejazd da się we znaki podróżnym. Warto przy tym jednak podkreślić, że nawet wynajem nowoczesnego autokaru z klimatyzacją nie sprawi, że problemy z temperaturą rozwiążą się całkowicie. Urządzenia tego rodzaju mają swoje ograniczenia i muszą być dobrze używane. Dobrze jest pamiętać o trzech kwestiach:

  • Czas schłodzenia kabiny autobusu może wynieść nawet kilkanaście minut i jest on zależny od temperatury początkowej. Dlatego zawsze przed jazdą warto wywietrzyć pojazd.
  • W przypadku ekstremalnych upałów i pełnej liczby pasażerów uzyskanie 20-21 stopni Celsjusza może okazać się niemożliwe.
  • Tylko sprawna klimatyzacja zapewni jej optymalne działanie. Warto więc sprawdzić, czy firma świadcząca usługi autokarowe zadbała o jej odpowiedni serwis.

4 sposoby na upał w autokarze

Podróżując w upały, zawsze dobrze jest być przygotowanym na potencjalne niedogodności. Poniżej prezentujemy 4 sposoby na zmniejszenie odczucia gorąca w autokarze.

1. Zasłonki i rolety

Pierwszym z nich jest wykorzystanie zasłonek lub rolet. Są one obecne w większości autobusów rejsowych i pozwalają na zdecydowanie osłabienie działania słońca, które nie tylko grzeje, ale też razi w trakcie jazdy.

2. Butelka z wodą

W podróż latem zawsze powinno się też zabrać butelkę z wodą mineralną. Dobrym rozwiązaniem jest schłodzenie jej przed podróżą, by po kilku godzinach nie osiągnęła temperatury zupy. Zapas wody pozwoli ugasić pragnienie oraz zmniejszy subiektywne odczucie gorąca.

3. Lekki ubiór

Mając w planie długą podróż w autokarze, dobrze jest też odpowiednio się ubrać. W takim przypadku krótkie rękawki i spodenki czy lekkie sukienki są zawsze dobrym rozwiązaniem, które dodatkowo pozwala na uchronienie ewentualnego ubioru wyjściowego przed pognieceniem czy przepoceniem.

4. Wachlarz

Innym sposobem na upał w autobusie jest zabranie z sobą zwykłego wachlarza. Zdecydowanie uprzyjemni on podróż w upale i na pewno zrobi to dużo lepiej niż często wykorzystywane w kryzysowych sytuacjach książki czy gazety.

Chłodno nawet w upał – czyli jak wybrać firmę oferującą transport autokarowy

Oczywiście wszystkie wymienione sposoby na ochłodę w żaden sposób nie zastąpią sprawnej klimatyzacji. Dlatego też zawsze opłaca się dokładnie prześwietlić wybraną firmę świadczącą usługi transportowe i sprawdzić, czy jej pojazdy posiadają odpowiednio wydajne i sprawne systemy chłodzenia. W Warszawie możliwości tego typu gwarantuje przedsiębiorstwo przewozowe Autokarwarszawa.pl. Gwarantujemy, że przewieziemy Cię oraz Twoich pracowników szybko i w komfortowych warunkach!