Przed podróżą autobusem z reguły koncentrujemy się na odpowiednim spakowaniu swoich rzeczy czy też zapewnieniu sobie jakiejkolwiek rozrywki na czas jazdy. W dużo mniejszym stopniu naszą uwagę skupiamy na kwestiach higieny, niejako zakładając, że wnętrze pojazdu będzie idealnie czyste. Niestety jednak praktyka pokazuje, że bywa z tym różnie. Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się, jak zadbać o swoje zdrowie podczas jazdy autokarem!

Dlaczego warto uważać na czystość podczas transportu autokarowego?

Zagadnienie higieny w trakcie wycieczki autobusem rzadko kiedy należy do naszych priorytetów. Podejście takie wynika z przekonania, że przecież "nic się nam nie stanie". Praktyka pokazuje przy tym, że faktycznie podróż nawet mocno zabrudzonymi pojazdami komunikacji miejskiej z reguły nie kończy się żadnymi problemami dla podróżnych. "Często" nie znaczy jednak "zawsze" - a lista potencjalnych negatywnych konsekwencji niezachowania ogólnych zasad higienicznych jest bardzo długa. Rozpoczynają ją kłopotliwe i nieestetyczne zabrudzenia rąk, twarzy, paznokci czy ubrań, a kończą poważne choroby zakaźne, które w skrajnych przypadkach mogą zakończyć się zagrożeniem zdrowia lub życia. Na pewno więc warto, byśmy zwracali uwagę na podstawowe zasady sanitarne podczas podróży - dla własnego bezpieczeństwa i komfortu!

Sposób na podróżowanie autokarem

5 sposobów na higienę w autobusie

A jakie najważniejsze reguły powinniśmy przestrzegać podczas wycieczki autokarem na wynajem?

  1. Nie dotykać - to pierwsza i najważniejsza zasada. Oczywiście wiadomo, że nie da się w 100% unikać kontaktu dłoni z siedzeniami, poręczami czy podłokietnikami. Warto jednak starać się ograniczać niepotrzebny kontakt, szczególnie z powierzchniami trudno zmywalnymi.
  2. Myć dokładnie ręce - najlepiej zaraz po opuszczeniu wynajętego autokaru. Pozwoli to na usunięcie z nich większości niebezpiecznych bakterii, wirusów czy grzybów.
  3. Nie jeść - optymalnym rozwiązaniem jest całkowite zrezygnowanie z jedzenia w podróży. Gdy jednak nie ma takiej możliwości, powinniśmy przed posiłkiem użyć chusteczek czyszczących, a w przypadku ich braku, trzymać jedzenie przez chusteczkę lub opakowanie.
  4. Unikać kontaktu ręce-usta-twarz - w praktyce większość wirusów czy bakterii trafiających na nasze ręce pozostaje niegroźnych dla organizmu, o ile sami nie przetransportujemy ich dalej - poprzez np. dotykanie warg.
  5. Pamiętanie o innych - o tym, jakie zagrożenia higieniczne będą czekać na nas podczas przewozu autokarowego, w znacznym stopniu decydujemy też my sami. Dlatego też myjmy ręce przed podróżą i dbajmy, by nie brudzić naszego miejsca. W końcu prędzej czy później ktoś inny na nim usiądzie!

Higiena w wynajętym autokarze - o czym musi pamiętać organizator?

Co jasne, spory wpływ na czystość pojazdu ma też firma oferująca usługi autokarowe. To w końcu przewoźnik dba o dokładne jego odkurzenie, umycie oraz dezynfekcję. Niestety jednak nie wszystkie firmy należycie dbają o te kwestie, co może rodzić potem poważne problemy. Z pewnością więc powinniśmy wybierać sprawdzonych parterów, takich jak przedsiębiorstwo Dariusz Wysocki Przewozy Autokarowe z Warszawy. Aby poznać pełną jego ofertę, koniecznie odwiedź stronę autokarwarszawa.pl i wynajmij nowoczesny, bezpieczny i czysty autobus.

Brak odpowiedniej dbałości o higienę w podróży może mieć bardzo nieprzyjemne, a nawet niebezpieczne konsekwencje. Dlatego też powinniśmy po prostu zwracać uwagę na choć podstawowe zasady utrzymania czystości. Pozwoli to ochronić zdrowie swoje oraz innych podróżnych!