W dzisiejszych czasach wynajem autokaru nie jest dużym problemem. Usługi tego rodzaju oferowane są bowiem przez wiele firm, choć niestety w dalszym ciągu nie wszystkie z nich profesjonalnie podchodzą do swej działalności. Skutkuje to nierzadko problemami przed lub podczas podróży. Dlatego też warto wiedzieć, na co zwracać uwagę, by uniknąć problemów z autokarem. Zapraszamy do lektury!

Jakie wymagania techniczne musi spełniać autokar?

Największym koszmarem każdego organizatora wyjazdów jest oczywiście awaria lub wypadek autobusu. Co przy tym jasne, nawet najdokładniejsze przestrzeganie zasad bezpieczeństwa czasem może nie wystarczyć, by ustrzec się przed problemami. Z pewnością jednak zwrócenie uwagi na stan techniczny pojazdu, zdecydowanie ogranicza ryzyko poważnych problemów. Dlatego też warto wiedzieć, w odróżnieniu od samochodów osobowych, w przypadku autokarów przeglądy muszą być wykonywane przed upływem roku od dnia pierwszej rejestracji i później co 6 miesięcy. Sprawdzenie aktualnych badań powinno być więc zawsze pierwszą czynnością przed wyjazdem. Absolutnie jednak nie powinno się na tym poprzestać. Różnego rodzaju problemy mogą wystąpić między kontrolami, należy też wziąć pod uwagę możliwość załatwienia odpowiedniej pieczątki przez przewoźnika "na lewo". Zawsze więc warto skorzystać z bezpłatnej pomocy Policji lub Inspekcji Transportu Drogowego, które mogą przeprowadzić kontrolę pojazdu w chwili jego podstawienia przez firmę wynajmującą. Jeśli z jakichkolwiek przyczyn okazałaby się ona niemożliwa do przeprowadzenia, to koniecznie należy osobiście zwrócić uwagę na najbardziej widoczne ślady ewentualnych problemów - czyli łyse lub popękane opony, wycieki z okolic silnika i kół, niesprawność oświetlenia, systemu otwierania drzwi czy braki w wyposażeniu.

Sprawdzenie autokaru przed wynajmem

Co zrobić w wypadku dyskwalifikacji autokaru z ruchu drogowego?

Mówiąc o sprawności autokarów na wynajem, zawsze trzeba też podkreślać, że ewentualna jego dyskwalifikacja przez służby jest tak naprawdę pozytywnym wydarzeniem. Chroni to bowiem pasażerów przed konsekwencjami awarii lub wypadków wywołanych przez wadliwe działanie poszczególnych systemów pojazdu. Z punktu widzenia organizatora, również nigdy nie będzie to tak duży problem, jak ewentualne problemy w drodze. Dlatego też pod żadnym pozorem nie należy bagatelizować problemów przed wyjazdem. A co zrobić, gdy stan wynajętego autokaru budzi wątpliwości policji? To już zależy od konkretnej sytuacji i skali problemów. Czasem bowiem problemy można usunąć bardzo szybko - dotyczy to, chociażby braku gaśnic, tablic informujących o przewozie dzieci czy drobnych problemów z oświetleniem. W takiej sytuacji należy po prostu poprosić przedsiębiorstwo transportowe o jak najszybsze dostarczenie brakujących elementów lub dokonanie napraw na miejscu. Jeśli jednak problemy są poważne i wymagają remontu, to jedynym rozwiązaniem jest zażądanie od przewoźnika natychmiastowego podstawienia innego pojazdu. Z założenia sytuacje tego typu są szczegółowo regulowane w umowach z podmiotem wynajmującym. Co jednak ważne, czasem może pojawić się problem w postaci braku wolnego i sprawnego pojazdu we flocie danej firmy. Dlatego też przed rozpoczęciem współpracy warto dokładnie dowiedzieć się, jak tego typu sytuacje kryzysowe będą rozwiązane.

Skąd wynająć sprawny autokar?

Najlepszym zabezpieczeniem przed wynajęciem niesprawnego autokaru jest jednak rozpoczęcie współpracy z dobrą firmą transportową. W Warszawie usługi tego rodzaju świadczy Dariusz Wysocki Przewozy Autokarowe, której ofertę można poznać na stronie autokarwarszawa.pl. Co najważniejsze, posiada ona flotę kilku nowoczesnych pojazdów, których stan techniczny sprawdzany jest regularnie i dodatkowo kontrolowany przed każdym wyjazdem. Dzięki temu można mieć pewność, że podstawiony autokar będzie w pełni sprawny i podczas podróży nie pojawią się problemy wynikające z zaniedbań usługodawcy.

Z całą pewnością stan autobusów poruszających się po polskich drogach poprawił się znacząco w ostatnich dziesięcioleciach. Dlatego też prawdopodobieństwo poważnych problemów w dzisiejszych czasach jest dużo mniejsze. Mimo to przezorność wymaga, by zawsze sprawdzić, czy wynajęty autokar spełnia wszystkie wymogi. Dla bezpieczeństwa swojego i pasażerów!