Na hasło "autokar piętrowy" większość osób automatycznie wyobraża sobie charakterystyczny czerwony pojazd, wożący pasażerów po Londynie. Obecnie jednak modele z dwoma poziomami są też chętnie używane przez firmy przewozowe. Czy warto z nich korzystać?

Zalety autokarów piętrowych na wynajem

Mimo że w Europie są one stosowane od lat, to w Polsce autokary dwupokładowe dalej należą do rzadkości. Co więcej, często są one mylone z pojazdami wysokopokładowymi, które z kolei są chyba najczęściej spotykane na naszych drogach. Jednak "piętrusy" z roku na rok pojawiają się coraz częściej, co zresztą nie powinno dziwić. Bezsprzecznie posiadają one bowiem kilka zalet, do których zaliczyć można:

  • Większa liczba miejsc – jak nietrudno się domyślić, zastosowanie dwóch poziomów pozwala na zauważalne zwiększenie możliwości przewozu pasażerów. "Piętrusy" potrafią zabrać od 80 do nawet ponad 100 osób, czyli mniej więcej 30-40% więcej niż klasyczne modele.

  • Większa zwrotność – niektóre autokary piętrowe są zauważalnie krótsze od typów jednopokładowych o porównywalnej liczbie miejsc. Jest to przydatne w sytuacji, gdy w planie podróży mamy jazdę po centrach niektórych miast, których wąskie uliczki bywają zmorą kierowców.

Wynajem piętrowego autokaru

Wady dwupoziomowych autokarów

Niestety jednak pojazdy piętrowe, podobnie jak każde inne rozwiązanie, mają też swoje minusy. Wynikają one z charakterystycznej konstrukcji, która nastawiona jest, na możliwość zabrania jak największej liczy osób. Do najważniejszych z nich należą:

  • Mniejsza przestrzeń bagażowa – zastosowanie dwóch pokładów zdecydowanie zmniejsza pojemność luku. Problem ten rozwiązuje się poprzez zastosowanie dodatkowego bagażnika lub przyczepy, co jednak zawsze tworzy pewne problemy.

  • Gorsza stabilność – wynikająca z większej wysokości. Może ona okazać się problemem podczas jazdy autostradowej w warunkach silnego wiatru, czy też stromych i krętych podjazdów. Dodatkowo w wielu miejscach trafić się mogą tunele o niższej dopuszczalnej wysokości, co z kolei zmusi kierowcę do szukania objazdów.

Wynajem autokarów w Warszawie – gdzie najlepiej?

Czy więc warto wynajmować autokary piętrowe? Jak najbardziej tak, a szczególnie w sytuacji, gdy musimy przewieźć naprawdę liczną grupę osób z niewielkim bagażem. Z drugiej jednak strony, pod względem komfortu, szybkości czy bezpieczeństwa, modele tego rodzaju nie są lepsze, a w pewnych warunkach mogą być nawet gorsze, od pojazdów jednopokładowych. Z pewnością wiec nie warto przykładać większej wagi do tego zagadnienia i skupić się na tym, co najważniejsze – a więc wyposażeniu, stanie pojazdu i faktycznych potrzebach odnośnie do pojemności. Gwarancją wysokiej jakości usług jest też zwrócenie się do sprawdzonej firmy transportowej – takiej jak Dariusz Wysocki Przewozy Autokarowe z Warszawy. Posiada ona bowiem flotę nowoczesnych i komfortowych pojazdów, które obsługiwane są przez kierowców posiadających nie tylko niezbędne uprawnienia, ale też olbrzymie doświadczenie.